Didcot 5 Results - 2008

The event took place on July 13th 2008.

Over 120 finishers, with Paul Fernandez of Abingdon Amblers coming home in first place in the men's race, and Rachel Elliot of Team Kennet winning the women's event.

Thanks to all runners who took part in each race; the 5 mile race, and the fun run, and well done!

Results

Five Mile Race (128 finishers)
Fun Run (107 finishers)

Five Mile Race
Position Race Number First Name Surname Gender Category Affiliated Time Position in Category
1 175 Paul Fernandez M Senior Abingdon Amblers 26:24:00 1
2 192 Vasily Zverev M MV40 Headington Road Runners 26:42:00 1
3 205 Paul Jegou M Senior White Horse Harriers AC 27:03:00 2
4 261 Tim Hughes M MV50 White Horse Harriers AC 27:54:00 1
5 201 Stuart Shilston M MV40 White Horse Harriers AC 28:15:00 2
6 217 Julian Sherman M Senior Reading Roadrunners 28:17:00 3
7 193 Simon Pritchard M Senior Banbury Harriers 29:34:00 4
8 131 Serge Convers-Reignier M Senior Abingdon Amblers 29:55:00 5
9 237 Rachael Elliott F Senior Team Kennet 30:14:00 1
10 223 Robert Townsend M MV40 Swindon Striders 30:25:00 3
11 251 Trevor Price M Senior None 30:30:00 6
12 211 Stewart Thorp M MV50 Oxford City AC 30:38:00 2
13 150 Steve Roberts M MV40 Handy Cross 30:47:00 4
14 132 Grant Goodall M Senior None 31:05:00 7
15 159 Robert Sharp M MV40 None 31:21:00 5
16 172 William Preston M Senior None 31:28:00 8
17 124 Allan Matthews M MV60 Oxford City AC 31:34:00 1
18 130 Frances Burge F Senior Headington Road Runners 31:42:00 2
19 250 James Lawton M Senior None 31:55:00 9
20 210 Thomas Hayward M Senior None 32:24:00 10
21 151 Joe Wellings M Senior None 32:34:00 11
22 139 Scott Johnston M Senior Serpentine 32:38:00 12
23 234 Graeme Chamberlain M Senior None 32:40:00 13
24 198 Chris Lewis M Senior None 32:42:00 14
25 221 Robert Hinchlife M Senior None 32:45:00 15
26 265 Mick Cornwall M MV50 Newbury A/C 32:45:00 3
27 186 Philip Marsden M MV40 None 32:49:00 6
28 242 Simon Atkin M MV40 White Horse Harriers AC 32:51:00 7
29 219 David Murray M MV40 Totton RC 33:01:00 8
30 228 Richard Langton M MV60 Oxford City AC 33:17:00 2
31 162 Spencer Iles M MV40 Swindon Striders 33:20:00 9
32 194 Simon Wiggins M Senior White Horse Harriers AC 33:45:00 16
33 260 Andrew Forster M Senior None 33:48:00 17
34 195 Clive Hearn M Senior None 33:53:00 18
35 199 Clive Shackell M MV40 Oxford TRI 33:58:00 10
36 239 Tom Davis M Senior None 34:05:00 19
37 129 Les Bond M MV50 None 34:22:00 4
38 207 Derek Peverill M MV60 Vale of Aylesbury 34:30:00 3
39 181 Brett Falcus M Senior None 34:32:00 20
40 122 Andy Butler M MV40 Bearbrook Joggers 34:40:00 11
41 202 Paul Wilson M Senior None 35:03:00 21
42 127 David Roberts M MV40 Abingdon Amblers 35:16:00 12
43 238 Jeremy Hill M MV50 None 35:21:00 5
44 245 Adam Beasley M Senior None 35:29:00 22
45 208 Ros Knopp F FV35 White Horse Harriers AC 35:36:00 1
46 226 Samantha Houston F FV35 Reading Joggers 35:44:00 2
47 164 Stephen Bright M MV40 None 35:49:00 13
48 254 Peter Groves M MV50 Abingdon Amblers 36:03:00 6
49 189 Scott Morris M Senior None 36:11:00 23
50 188 Sheila Bailey F FV55 White Horse Harriers AC 36:19:00 1
51 166 Adam Parsons M Senior None 36:32:00 24
52 255 Simon Berry M Senior MDC Fell Runners 36:44:00 25
53 212 Alan Harding M MV40 None 36:55:00 14
54 190 Keith Christian M MV40 None 37:10:00 15
55 209 David Stainthorp M MV40 Abingdon Amblers 37:28:00 16
56 143 Neil Docherty M Senior None 37:29:00 26
57 177 John Scott M Senior None 37:44:00 27
58 147 Michael Yeats M MV40 Headington Road Runners 37:47:00 17
59 197 Simon Lewis M Senior None 37:52:00 28
60 246 Alison Croughton M FV35 Thame Runners 37:56:00 3
61 180 Peter Marshall M MV40 Oxford City AC 38:09:00 18
62 125 Chris Laker M Senior Swindon Striders 38:14:00 29
63 146 Kevin Jones M MV40 None 38:20:00 19
64 126 Colin Price M MV50 Team Kennet 38:37:00 7
65 214 Tony Duffin M MV40 None 38:40:00 20
66 145 Paul Robins M MV40 Gloucester AC 38:43:00 21
67 257 Roger Vaughan M MV40 None 38:48:00 22
68 249 Stuart Seaman M MV40 None 38:55:00 23
69 267 Liz Snook M FV45 None 38:56:00 1
70 196 Kerry Bateman F Senior None 39:02:00 3
71 184 Michael Pendlebury M MV40 None 39:08:00 24
72 236 Katy Warren F Senior Reading Joggers 39:19:00 4
73 185 Philip Agg M MV40 None 39:45:00 25
74 231 Peter Waters M MV50 None 39:49:00 8
75 200 Nick Portsmouth M MV40 White Horse Harriers AC 40:08:00 26
76 268 Mitchell Purvis M MV40 None 40:10:00 27
77 220 Sam Bryant M Senior None 40:28:00 30
78 171 Robert Preston M MV40 None 40:36:00 28
79 240 Anthony Cockerill M Senior None 40:38:00 31
80 137 Andy Gillespie M MV40 None 40:55:00 29
81 222 Jill Pringle F FV45 None 41:03:00 2
82 163 Gerard Newman M MV50 Stroud & District AC 41:16:00 9
83 247 John Willoughby M Senior None 41:25:00 32
84 128 David Herniman M MV40 None 41:57:00 30
85 252 Jackie Evans F FV55 Swindon Striders 42:00:00 2
86 262 Keith Polley M MV50 Abingdon Amblers 42:15:00 10
87 187 Michael Giddings M MV40 None 42:19:00 31
88 230 David Clarke M MV40 None 42:23:00 32
89 253 Robert Townsend M MV50 Swindon Striders 42:30:00 11
90 225 Gina Stone F FV45 Pewsey Vale 42:39:00 3
91 216 Ruth Bowles F FV55 None 42:41:00 3
92 244 James Brown M Senior None 43:00:00 33
93 176 Janet Rothwell F FV35 None 43:12:00 4
94 227 Angelina Cross F FV35 None 43:24:00 5
95 248 Kevin Jones M Senior None 43:28:00 34
96 224 Daniel O'Sullivan M MV60 None 43:30:00 4
97 259 Graham Faulkner M MV40 None 43:38:00 33
98 229 Robert Hills M Senior None 43:40:00 35
99 154 Leonie Watson F Senior None 43:43:00 5
100 256 Eileen Naughton F Senior None 43:46:00 6
101 179 Cally Elston F Senior None 44:16:00 7
102 215 Marisa Hughes F FV45 None 44:21:00 4
103 204 Stephanie Broom F Senior None 44:35:00 8
104 149 Nancy-Lynn Morris F FV35 None 44:48:00 6
105 203 Simon Hewerdine M MV40 None 45:39:00 34
106 243 Richard Clarke M MV40 Headington Road Runners 45:41:00 35
107 258 Lucie Vaughan F FV35 None 46:07:00 7
108 140 Elizabeth-Ann Johnston F Senior None 46:23:00 9
109 170 Graeme Hackland M MV40 Hook Norton Harriers 46:32:00 36
110 263 Vicky Innes F FV45 None 46:46:00 5
111 182 Joanna Hicks F FV35 None 46:48:00 8
112 144 Erica Woosey-Griffin F FV35 None 46:52:00 9
113 168 Carolyn Machin F FV45 None 47:14:00 6
114 165 Kirstie Matthews F FV35 None 47:31:00 10
115 191 Sarah Thomas F FV35 Abingdon Amblers 47:32:00 11
116 235 Linda Yueh F FV35 None 47:44:00 12
117 232 Deborah Brady F FV55 None 48:09:00 4
118 135 Anthony Wise M Senior None 48:26:00 36
119 136 Jo Wise F Senior None 48:27:00 10
120 152 Mark Francis Ryan M Senior None 48:55:00 37
121 153 Sharon Ryan F FV35 None 48:55:00 13
122 218 Marisa Hughes F FV45 None 48:59:00 7
123 206 Robert Majilton M Senior None 50:44:00 38
124 266 Philip Devine M senior None 50:44:00 39
125 158 Margaret Paton F FV55 None 54:03:00 5
126 160 Anne Paton F Senior None 54:53:00 11
127 213 James Paton M MV50 None 54:53:00 12
128 241 Hayley Geary-Andrews F FV35 None 56:33:00 14
  123 Cath Brighton F FV45 None DNF  
  133 Paul Herbert M Senior None DNF  
  134 Dave Lane M MV40 Highworth RC DNF  
  135 Jo Wise F Senior None DNF  
  138 Sandra Wolanski F FV45 Headington Road Runners DNF  
  141 Dave Bracher M MV40 None DNF  
  142 Peter Rudd M MV50 None DNF  
  148 Dave Price M MV50 None DNF  
  155 Paul Fishwick M MV40 Highworth RC DNF  
  156 Maz Rogers F Senior Highworth RC DNF  
  157 David Parsons M MV60 Oxford City AC DNF  
  161 Alexandra Fadeyev F FV35 None DNF  
  167 Vaughan Machin M MV40 None DNF  
  169 Rachel Iliffe F Senior Headington Road Runners DNF  
  173 Richard Kennard M Senior None DNF  
  174 Catherine Runcie F FV35 None DNF  
  178 Mike Coffrey M MV40 None DNF  
  218 Elaine O'Keefe F Senior None DNF  
  233 Paul Brady M MV40 None DNF  
  259 Eileen Naughton F Senior None DNF  
  264 Nick Innes M MV40 None DNF  
Fun Run
Position Race Number First Name Surname Gender Category Time Position in Category
1 169 David Walters M u16 11:10 1
2 186 George Vaughan M u16 11:30 2
3 128 Daniel Stainthorp M u16 12:28 3
4 187 Toby Falcus M 16+ 12:39 1
5 161 Thomas Churchward M u16 12:42 4
6 102 Matthieu Marshall M u16 13:36 5
7 129 Jack Stainthorp M u16 13:42 6
8 178 Tim WEstcott M 16+ 13:49 2
9 405 Luke Pearce M u16 13:56 7
10 125 Mark Pendlebury M 16+ 14:02 3
11 152 JOSHUA SHARP M u16 14:03 8
12 126 Joe Stainthorp M u11 14:17 1
13 191 Henry Falcus M u16 14:40 9
14 188 SAM HEDGES M 16+ 15:04 4
15 127 Rosie Stainthorp F u16 15:28 1
16 166 Nigel Shepherd M 16+ 16:22 5
17 168 Lewis Giddings M u16 16:22 10
18 106 Simon Dexter M u 16 16:36 11
19 149 DANIEL HARESNAPE M u16 16:38 12
20 165 Matthew Shepherd M u16 16:48 13
21 179 Katie Westcott F u16 16:49 2
22 401 SAMANTHA BIRCHELL F U16 16:54 3
23 197 James Lawton M 16+ 17:06 6
24 198 Jasmine Lawton F u11 17:06 1
25 107 Mark Seaden M 16+ 17:11 7
26 108 Matty Seaden M u11 17:11 2
27 131 Kieran Agg M u11 17:16 3
28 132 Philip Agg M 16+ 17:16 8
29 196 Elias Lawton M u11 17:21 4
30 115 Jack Moore M u11 17:47 5
31 103 Pierre Marshall M u16 17:50 14
32 101 Christine Marshall F 16+ 17:54 1
33 137 Richard Maw M 16+ 17:57 9
34 138 Kieran Maw M u11 17:57 6
35 136 Sue Cross F 16+ 18:22 2
36 145 Leah Hewerdine F u16 18:27 4
37 114 Charles Hicks M U ll 18:38 7
38 156 SEAN INNES M u16 18:38 15
39 105 Maisy Falcus F u11 18:43 2
40 146 Simon Hewerdine M 16+ 18:47 10
41 148 NATHAN HARESNAPE M U11 18:47 8
42 147 MICHELLE HARESNAPE F 16+ 19:06 3
43 141 Tom Toogood M u16 19:23 16
44 153 JOEL SHARP M u11 19:24 9
45 157 Mike innes M u16 19:39 17
46 117 Christopher Bolton M u16 20:16 18
47 100 CHLOE STADDON F U16 20:34 5
48 150 BOBBI SHEPHERD F u11 20:34 3
49 151 MARK SHEPHERD M 16+ 20:34 11
50 135 Sam Sheppard M 16+ 20:36 12
51 402 Sam Haines M 16+ 20:49 13
52 173 Jordan Sears M u16 20:51 19
53 167 Rory Morgan-Williams M u16 21:09 20
54 170 Harry Sullivan M u11 21:18 10
55 171 Anthony Sullivan M 16+ 21:19 14
56 143 JACK BORRETT M u11 21:28 11
57 155 Gill Ashford F 16+ 21:30 4
58 405 Robert Gillespie M u11 21:30 12
59 123 Amy Lockett F u11 21:33 4
60 124 Timothy Lockett M 16+ 21:33 15
61 184 Harry Cain M u11 21:41 13
62 400 OLIVER THOMPSON M u16 21:47 21
63 177 Jacob Dearman M u11 21:54 14
64 176 Steven Dearman M 16+ 21:58 16
65 175 Katrina Richardson F u11 22:00 5
66 140 Laura Toogood F u11 22:02 6
67 172 Rebecca Richardson F u11 22:02 7
68 134 Lucy Cross F u11 22:09 8
69 110 Katie Armstrong F u16 22:13 6
70 111 Amy Armstrong F u11 22:13 9
71 113 Phil Armstrong M 16+ 22:17 17
72 404 Joshua Godfrey M u11 22:18 15
73 406 Andy Gillespie M 16+ 22:38 18
74 193 Alice Clarke F u11 22:39 10
75 189 Nia Geary-Andrews F u11 22:46 11
76 194 tOM CLAKE M 16+ 22:46 19
77 190 Colin Geary-Andrews M 16+ 23:08 20
78 158 Andrew INNES M u16 23:25 22
79 130 Victoria Agg F u11 23:27 12
80 133 Tracy Agg F 16+ 23:27 5
81 118 Oliver Bolton M u11 23:29 16
82 119 Samara Bolton F u11 23:29 13
83 116 Simon Bolton M 16+ 23:36 21
84 185 Sarah Cain F u11 23:36 14
85 182 Nick Cain M 16+ 23:39 22
86 144 HANNAH WILSON F u11 23:40 15
87 192 Nicola Westgate F 16+ 23:40 6
88 142 Paul Wilson M 16+ 23:53 23
89 183 Jayne Cain F 16+ 24:15:00 7
90 195 CLAIRE OWEN F 16+ 24:24:00 8
91 199 SARAH DYE F 16+ 24:31:00 9
92 122 Jennie Lockett F u11 24:43:00 16
93 163 Jessica Bumpass F u16 25:01:00 7
94 121 Ben Lockett M u11 25:02:00 17
95 109 Rachel Fernandez F u11 25:12:00 17
96 120 Vicky Lockett F 16+ 25:12:00 10
97 162 Tracey Fernandez F 16+ 25:35:00 11
98 180 Judy Vaughan F 16+ 25:35:00 12
99 160 Freya TURNER F u11 25:53:00 18
100 181 Steven Shutt M 16+ 25:53:00 24
101 159 Ian TURNER M 16+ 26:32:00 25
102 112 Amanda Armstrong F 16+ 26:47:00 13
103 164 Sophie Bumpass F u16 27:39:00 8
104 174 Charlotte Richardson F u16 28:12:00 9
105 406 Maria Morris F 16+ 28:12:00 14
106 407 Alfie Morris M u11 28:12:00 18
107 139 Elisa Tarrant F 16+ 35:30:00 15
  104 Brett Falcus M 16+ DNF  
  135 Sophie Thompson F U16 DNF  
  154 Gracie Giddings F u11 DNF  
  403 Tegan Sharp F u11 DNF